autor: Adam Strzelczyk
News, Ufology, Research

W Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu działa koło astronomiczne. Działalność koła została zapoczątkowana już w latach 60-tych ubiegłego stulecia przez ówczesnego nauczyciela fizyki Józefa Kacalskiego. Profesor był głównym inicjatorem budowy kopuły astronomicznej na dachu budynku szkoły. Również dzięki jego staraniom w kopule astronomicznej zamieszczono teleskop typu Newtona o średnicy 11 cali.

W latach osiemdziesiątych - dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku koło astronomiczne prowadziła ówczesna nauczycielka fizyki - Maria Krupska. W tym czasie w teleskopie zamontowano system zegarowy wykonany przez firmę UNIVERSAŁ z Żywca.

Od 2002 roku działalnością koła astronomicznego zajmuje się Adam Strzelczyk. Głównym celem koła jest rozwój uzdolnień i zainteresowań uczniów fizyką i astronomią. Na zajęciach uczniowie prowadzą obserwacje astronomiczne, doskonalą swoje umiejętności w zakresie obsługi instrumentów optycznych, wykonują szkice nieba oraz fotografują ciała niebieskie. Obserwacje prowadzone są nie tylko na terenie szkoły, ale również w miejscach zaciemnionych jak lasy. Rokrocznie członkowie koła wyjeżdżają do chorzowskiego planetarium.

Zespół Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza posiada obecnie na wyposażeniu cztery teleskopy, z tego jeden CELESTRON 11’’ (11 cali) z układem optycznym Schmidt-Cassegrain, zainstalowanym na montażu paralaktycznym. Zakupiono również system GT do sterowania wymienionym teleskopem. Do rejestracji zdjęć uczniowie mają do dyspozycji profesjonalny aparat fotograficzny CANON z możliwością montażu do teleskopu oraz kamerę CCD. Szkoła prenumeruje również miesięcznik „Urania”, w którym członkowie koła mają dostęp do aktualnych wydarzeń oraz informacji o tematyce astronomicznej.

Członkowie koła podczas zajęć pogłębiają rozumienie zjawisk fizycznych i astronomicznych, przygotowują ciekawe doświadczenia i eksperymenty fizyczne, a następnie próbują je przewidzieć i wyjaśnić. Często przeprowadzają obserwacje.

Kolo astronomiczne przyjęło nazwę jednego z gwiazdozbiorów widocznych przez cały rok nad Lublińcem - CASSIOPEIA. Na stronie internetowej zamieszcza wyniki swojej pracy. Na stronie można również pobierać materiały do zajęć oraz wykonane fotografie.